Zamknij

Europejskie Dni Dziedzictwa także w Strzelnie

09:55, 04.09.2019 | UM/M.T.
Skomentuj
REKLAMA

W dwa najbliższe weekendy (7-8 września i 14-15 września) instytucje kultury w całej Europie otworzą bezpłatnie swoje drzwi dla zwiedzających, w ramach akcji Europejskich Dni Dziedzictwa. My szczególnie zapraszamy na wydarzenia odbywające się na Kujawach i Pomorzu. Regionalna inauguracja, połączona z wręczeniem medali Hereditas Seaculorum, odbędzie się w sobotę (7 września) w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

- Europejskie Dni Dziedzictwa to największy i najważniejszy społeczny projekt edukacyjny o ogólnoeuropejskim zasięgu. Służy przede wszystkim promowaniu regionalnego dziedzictwa kulturowego, wspiera budowanie regionalnych tożsamości w oparciu o lokalną spuściznę kulturową. Pomagają w tym szeroko otwarte drzwi instytucji kultury i ogólnodostępne wydarzenia – napisał w okolicznościowym wydawnictwie marszałek Piotr Całbecki.

Tegoroczna 27. edycja EDD w naszym kraju odbywa się pod hasłem „Polski splot”, które nawiązuje do niełatwego procesu odbudowy państwa polskiego z ziem funkcjonujących w trzech rozbiorach. Jako regionalny motyw przewodni wybraliśmy architekturę dwudziestolecia międzywojennego. Dlatego chociażby inauguracja obędzie się w budynku Urzędu Marszałkowskiego, powstałym w latach 1927-1932.

Regionalne wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się w Toruniu, Bydgoszczy, Aleksandrowie Kujawskim. Górsku (powiat toruński), Grudziądzu, Grucie (powiat grudziądzki), Inowrocławiu, Lubostroniu (powiat żniński), Łochowie (powiat bydgoski), Pile-Młyn (powiat tucholski), Solcu Kujawskim (powiat bydgoski), Strzelnie (powiat mogileński), Skępem (powiat lipnowski, Wąbrzeźnie i Włocławku. Wśród proponowanych imprez są zwiedzanie Inowrocławia śladami architektury modernistycznej, festiwal historii jedzenia w Lubrańcu, spływa kajakowy Kanałem Noteckim splatającym europejskie drogi wodne, weekend z zabytkami techniki w Górniczej Wiosce w Pile, wystawa na temat materialnego dziedzictwa Skępego, spacer historyczny po Wąbrzeźnie.

Regionalnym koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa jest marszałkowskie Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury. Wszystkie wydarzenia są opisane w informatorze EDD w załączeniu.

Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto poświęcone zabytkom Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie Dni Otwartych Zabytków. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

EDD w Strzelnie

10:00-12:00 Mieszkańcy oraz turyści mają okazję odwiedzić Izbę Kujawską im. Jerzego Wojciecha Szulczewskiego w Szkole Podstawowej
im. Alberta Abraham Michelsona w Strzelnie oraz prelekcję i wystawę pod hasłem: "Wielokulturowe Strzelno w dwudziestoleciu międzywojennym".

Strzelno, wyzwolone podczas Powstania Wielkopolskiego, 2 stycznia 1919 roku, pozostało w II Rzeczpospolitej miastem powiatowym z mieszkańcami o różnym pochodzeniu, mowie i religii, którzy wspólnie przywracali tę miejscowość odradzającej się Polsce.

Organizatorem wydarzenia jest Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego w Strzelnie z partnerami Archiwum Państwowym w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu oraz Szkołą Podstawową im. A A. Michelsona w Strzelni.

(UM/M.T.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz