Zamknij

Prawie 50 mln zł rządowego wsparcia dla powiatu mogileńskiego! [ZDJĘCIA]

19:58, 31.05.2022 | MT, KPUW
Skomentuj
REKLAMA

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podczas konferencji prasowej w Mogilnie zaznaczył, że w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych samorządy z powiatu mogileńskiego otrzymały prawie 50 mln zł dofinansowania. Sam powiat mogileński na 2 zadania otrzymał niemal 19 mln zł. To najwyższe dofinansowanie wśród powiatów województwa. Podczas sesji Rady Powiatu wojewoda wręczył przedstawicielom szpitala w Mogilnie honorowe odznaki nadane przez Ministra Zdrowia za szczególne zasługi podczas pandemii Covid-19.

W drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład do naszego regionu trafi prawie 1,46 mld zł z budżetu państwa – na realizację 262 zadań. Podczas konferencji prasowej w Mogilnie przedstawiciel rządu w terenie podkreślił, że wśród wszystkich powiatów województwa kujawsko-pomorskiego, dofinansowanie jakie otrzymał mogileński, jest najwyższe.

- Te środki nie byłyby tak duże, gdyby nie wsparcie Ministra Łukasza Schreibera oraz parlamentarzystów PiS z okręgu nr 4. Jest to dotacja na zadania traktowane przez samorządy jako priorytetowe – przede wszystkim na projekty drogowe. Mimo trudnego czasu, wojny za naszą wschodnią granicą i generowanych przez to komplikacji w naszym kraju, te inwestycje muszą być realizowane i przyłożymy wszelkich starań aby przebiegały sprawnie – zaznaczył.

Wojewoda zaznaczył również, że powiat i gminy powiatu mogileńskiego łącznie otrzymały dofinansowanie w wysokości prawie 50 mln zł.

[FOTORELACJA]77[/FOTORELACJA]

Zadania powiatowe (prawie 19 mln zł):

- budowa chodników przy drogach powiatowych na terenie powiatu mogileńskiego – 1,85 mln zł,

- przebudowa drogi na trasie Niestronno-Mogilno wraz z budową ścieżki pieszo-rowerowej (od drogi gminnej w Padniewku do przejazdu kolejowego w Mogilnie) – o długości 2,353 km – 16,82 mln zł.

Zadania gminne (prawie 30 mln zł):

- Gmina Dąbrowa – wymiana i montaż oświetlenia – 1,6 mln. zł,

- Gmina Jeziora Wielkie – przebudowa dróg gminnych – niecałe 10,5 mln zł,

- Gmina Mogilno - budowa dróg gminnych wraz z kanalizacją deszczową oraz przebudowa drogi gminnej w Marcinkowie, budowa sieci kanalizacji sanitarnej oraz sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Poznańskiej w Mogilnie – razem ponad 9 mln zł,

- Gmina Strzelno – budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz nawierzchni drogi ul. Gimnazjalnej i Magazynowej oraz budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz nawierzchni drogi ul. Kościuszki – II etap – razem ponad 9 mln zł.

Starosta Mogileński Tomasz Krzesiński podkreślił, że jego region dostał największe dofinansowanie ze wszystkich powiatów. Dziękując Ministrowi Łukaszowi Schreiberowi, parlamentarzystom PiS z bydgoskiego okręgu nr 4 oraz wojewodzie Mikołajowi Bogdanowiczowi – za wsparcie i przykładną współpracę, która doprowadziła do pozyskania tak dużej dotacji, wskazał jak wykorzystane zostaną rządowe środki.

- Dofinansowanie przeznaczone będzie przede wszystkim na inwestycje drogowe. Sfinansujemy za to przebudowę drogi Padniewko – Mogilno, o dł. 2,3 km.  Jest to bardzo ważna ulica w naszym mieście. Realizacja tego projektu jest najlepszym dowodem na to, jak wzorowo układa się nasza współpraca z rządem. Bardzo dziękuję za to wsparcie, na które zawsze możemy niezawodnie liczyć – w moim imieniu, w imieniu całego zarządu i wszystkich radnych naszego powiatu – podkreślił.

Wicestarosta Mogileński Jerzy Łaganowski przypomniał, że oprócz środków na realizację zadań drogowych, o których mówił starosta, dofinansowanie otrzymały też wszystkie cztery gminy powiatu.

- Troska i dbałość o możliwość skorzystania z wsparcia z Rządowego Funduszu Polski Ład jest bardzo duża. Widać to dobrze właśnie na przykładzie naszego powiatu – dofinansowanie zostało przyznane wszystkim samorządom, które o nie wnioskowały – powiedział.

Zastępca Burmistrza Mogilna Jarosław Ciesielski zaznaczył, że kwota 9,5 mln zł, którą otrzymało jego miasto, jest bardzo istotnym wsparciem o ogromnym znaczeniu dla mieszkańców.

- Za przyznane przez rząd dofinansowanie zrealizujemy dwie grupy zadań: inwestycję drogową, która będzie prowadzona w Mogilnie i na terenach wiejskich, oraz droga w Marcinkowie i kilka bardzo istotnych ulic w mieście – ul. Wesoła, ul. Jasna oraz kompleks Miłosza, Asnyka i Wyspiańskiego – podkreślił.

Następnie, podczas sesji Rady Powiatu Mogileńskiego, wojewoda wręczy przedstawicielom szpitala w Mogilnie odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, nadane przez Ministra Zdrowia. Przypomniał, że na okres pandemii koronawirusa składało się 5 kolejnych fal, które udało się przezwyciężyć m.in. dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników szpitala.

- Są to odznaki przyznane za ofiarną służbę w walce z epidemią Covid-19. Mimo że obecnie mamy już tylko sporadyczne przypadki zachorowań, to należy pamiętać, że przez okres 2 lat, wiele osób, ogromnym nakładem własnej pracy i poświęceniem, przyczyniało się do ratowania zdrowia i życia innych. Wręczane dzisiaj odznaki są wyrazem podziękowania i uznania dla ich przykładnej postawy – powiedział Mikołaj Bogdanowicz.

Wyróżnieni zostali:

Roman Bardoń – lekarz SPZOZ w Mogilnie

Ewa Bonk-Woźniakiewicz – dyrektor SPZOZ w Mogilnie

Marcin Florczyk – zastępca dyrektora SPZOZ w Mogilnie

Violetta Gadzińska – pielęgniarka SPZOZ w Mogilnie

Jarosław Głowacki – dyrektor ds. organizacyjno-technicznych SPZOZ w Mogilnie

[ZT]2187[/ZT]

[ZT]2184[/ZT]

 

(MT, KPUW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%