Zamknij

Beton i metal w stylu industrialnym - na co zwrócić uwagę, aranżując wnętrze?

18:33, 01.07.2020 ,mp Aktualizacja: 19:47, 01.07.2020
Skomentuj

Przywodzi na myśl wnętrza magazynów i fabryk. Chętnie wykorzystuje surowość materiałów takich jak metal czy beton. Czy złożony z takich elementów styl industrialny pozwala na stworzenie harmonijnego i przytulnego wnętrza? Okazuje się, że tak. Diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach i… harmonijnym doborze materiałów wykończeniowych.

Betonowe wnętrze rodem z fabryk i warsztatów…

Styl industrialny, zanim zawitał do modnych loftów, na dobre zadomowił się we wnętrzach fabryk, warsztatów samochodowych i innych budynków przemysłowych. Wielkie okna, widoczne okablowanie, wiszące lub okratowane żarówki, a także beton, cegła i metal to nieodłączne elementy wystroju tego typu przestrzeni. We wnętrzach mieszkalnych pojawił się po raz pierwszy w latach 60. i 70. w jednej z nowojorskich dzielnic – SoHo. To właśnie tam pustoszejące powierzchnie fabryk i magazynów zaczęły być zamieszkiwane przez artystów, którzy przekształcali je w swoje pracownie i miejsca spotkań.

Obecnie styl industrialny pozwala aranżować niezwykle modne przestrzenie i cieszy się niesłabnącą popularnością. Często pojawia się zarówno we wnętrzach nowoczesnych mieszkań, jak i wiekowych, adaptowanych na nowo kamienicach. Czy to oznacza, że urządzić salon, sypialnię, biuro czy nawet całe mieszkanie w myśl jego zasad jest łatwo? Niekoniecznie. Istnieje wiele kwestii, na które warto zwrócić uwagę i to już na etapie projektu. Niemniej jednak istnieje też i wiele gotowych rozwiązań ułatwień, które powstały z myślą o wykończeniu pomieszczeń w stylu industrialnym.

Surowość ścian i posadzek

Jednym z kluczowych elementów, z których czerpie industrializm, jest surowość. Przestrzeń w tym stylu chętnie wykorzystuje takie materiały jak metal, cegłę czy prawdziwą wizytówkę industrializmu – wykończenia betonowe. Chcąc wprowadzić je do wnętrz, możemy sięgnąć o po pełen wachlarz możliwości – chociażby płytki imitujące beton. Nie mniej ciekawą alternatywą dla tych rozwiązań są np. gotowe zestawy mikrocementu, które są niezwykle proste w użyciu/ To sprawia, że wykorzystywane są zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby, które dotąd nie miały okazji samodzielnie pracować z tym materiałem.

Warto mieć na uwadze fakt, że nowoczesna technologia pozwala na aranżację betonowych wykończeni wszędzie tam, gdzie mamy na to ochotę. Dzięki dostępności wodoodpornego mikrocementu takiego jak np. FESTFLOOR Life, możliwe jest wykończenie nie tylko przestrzeni SPA czy obiektów basenowych, ale także kuchni lub łazienki, czyli tych pomieszczeń, w których istnieje podwyższone ryzyko kontaktu z wilgocią. Warto także wspomnieć o kolejnej zalecie tego produktu – unikalna formuła sprawia, że jest wysoce odporny na skutki promieniowania UV, a także – szczególnie, jeśli wykorzystany zostanie na posadzce – na ścieranie.

Rosnąca popularność stylu industrialnego sprawiła, że na rynku materiałów budowlanych zaczęły pojawiać się rozwiązania, dzięki którym możliwe było wykończenie wnętrza tak, aby uzyskać pożądany efekt w prosty sposób. Dla płytek imitujących beton oraz mikrocementu istnieje kilka alternatyw. Jedną z nich, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę, są dekoracyjne tynki betonowe – niemal stworzone po to, aby uzyskać surowość ścian industrialnych przestrzeni. W przypadku profesjonalnych rozwiązań, oferowanych np. przez Festfloor, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je również w aranżacji nowoczesnego, minimalistycznego balkonu lub tarasu, który będzie stanowił uzupełnienie industrialnego wnętrza!

Chłód metalowych aranżacji

Nie rzadziej w industrialnych wnętrzach spotkamy chłodne akcenty, które pojawiają się w przestrzeni za sprawą innych materiałów. Stal, miedź czy żelazo doskonale wpisują się w charakterystykę powierzchni, które mają nawiązywać do fabrycznych i warsztatowych wnętrz. Co za tym idzie – wykorzystywane są dość często, jednak zwykle nie w przestrzeni ścian czy posadzek, a jako swego rodzaju dodatki. Charakterystyczna „koza” może stać się doskonałą alternatywa dla piecyka czy kominka, a solidna żelazna balustrada – jedną z ozdób, na które, mogłoby się wydawać, nie ma w stylu industrialnym miejsca.

Betonowe ściany i posadzki tworzą zgrany duet z metalowymi dodatkami lokowanymi w postaci przepierzeń, balustrad, schodów czy nawet mebli. Warto mieć na uwadze fakt, że w przypadku gotowych zestawów mikrocementowych czy prostego w użyciu dekoracyjnego tynku betonowego, możemy w łatwy sposób zadbać o oczekiwany efekt – bogactwo możliwości, odcieni i struktur, jakie możemy uzyskać, zaskakuje!

Więcej o mikrocemencie - https://www.festfloor.eu/microcement/festfloor-life-microcement/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%