Zamknij

Jakość na każdym dachu – czym charakteryzują się blachy trapezowe?

art. sponsorowany + 15:09, 07.10.2024 Aktualizacja: 15:10, 07.10.2024

Blachy trapezowe doświadczyły znacznego wzrostu popularności w ostatnich latach. Zawdzięczają to przede wszystkim swojej jakości i wielości zastosowań. W zależności od wykorzystanego modelu, możemy je położyć i na dachu domu jednorodzinnego, i na połaci ogromnej hali przemysłowej. A skąd wzięła się nazwa? Od wyjątkowego kształtu przekroju blachy trapezowej, który przypomina właśnie tę figurę. Tym, co łączy blachy trapezowe, jest też materiał, z którego są produkowane – zazwyczaj użytym surowcem jest stal albo aluminium. Zabezpieczenia też bywają uniwersalne, przynajmniej w obrębie produktów jednej firmy. Zwykle blachę pokrywa się jeszcze alucynkową lub cynkową osłoną, a najlepsi producenci decydują się też na położenie dodatkowej powłoki ochronno-dekoracyjnej. Niemniej jest jeszcze wiele cech, które odróżniają blachy od siebie i pozwalają na ich wykorzystanie w wielu różnych projektach budowlanych. Warto znać te charakterystyczne cechy, zanim zdecydujemy się na model, którym pokryjemy nasz dach.

Jak dzielą się blachy trapezowe?

O zastosowaniu blachy decyduje jej grubość, dla ułatwienia oznaczana literą T i liczbą. Im będzie większa, tym sztywniejszy będzie materiał pokryciowy. Może nam się wydawać, że najlepiej wybrać najmocniejszą blachę trapezową, ale nie zawsze taka decyzja może być dla nas korzystna. Inny materiał będzie służył jako pokrycie domu jednorodzinnego, inny jako osłona wiaty lub garażu, inny jako ogrodzenie, inny jako dach wielkoformatowego budynku, hali produkcyjnej, obiektu przemysłowego, handlowego lub magazynu, a jeszcze inny zostanie wykorzystany przy konstrukcji nośnej. Najlepiej trzymać się wskazówek producenta, dotyczących zastosowań konkretnych blach trapezowych. Zazwyczaj rodzaje blach trapezowych dzieli się w taki sposób:

  • blachy trapezowe elewacyjne (osłonowe) – od T6 do T14;
  • blachy trapezowe dachowe – od T14 do T60;
  • blachy konstrukcyjne – od T60 do T200.

Czemu blachy trapezowe są tak popularne?

Wszystkie charakteryzują się niewielką wagę, która bardzo ułatwia montaż i transport. Równocześnie mały ciężar nie zmniejsza trwałości blachy. Jest ona niezawodna zarówno w obliczu dużych obciążeń, jak i niesprzyjających warunków atmosferycznych. Blacha trapezowa wytrzymuje intensywne opady śniegu i deszczu, silne wiatry, a także gwałtowne wahania temperatur. Do jej zalet należy dopisać również odporność na czynniki fizyczne i chemiczne – jak promieniowanie ultrafioletowe i rdza. Raczej nie grożą jej też wygięcia, czy uszkodzenia mechaniczne. Stąd też jej szerokie zastosowanie w wielu gałęziach budownictwa. Jeśli jeszcze blacha jest prawidłowo ocynkowana i pokryta powłoką ochronno-dekoracyjną od Blachy Pruszyński (np. lśniący PURLAK albo matowy PURMAT), będzie służyć nam przez wiele lat swoją ochroną. Oczywiście dachy z blachy trapezowej także estetyką nie ustępują dachom wykonanym z bardziej tradycyjnych materiałów.

Tak wielkie zainteresowanie blachą trapezową nie bierze się jedynie z dobrej jakości. Dużą rolę odgrywa tutaj też atrakcyjna cena. Zależy ona oczywiście od materiałów, które producent wykorzystał do jej stworzenia i zabezpieczenia – czyli od surowca (aluminium lub stal ocynkowana), rodzaju powłoki ochronno-dekoracyjnej (najdroższe są poliuretanowe, ale są one także najskuteczniejsze z ogólnodostępnych) i technologii produkcji. Ten ostatni czynnik jest o tyle istotny, że tylko renomowane, duże firmy mogą sobie pozwolić na dokładność i profesjonalizm w wytwarzaniu swoich produktów, a także skrupulatność w testowaniu i badaniu ich jakości. Blachy trapezowe oferowane przez takiego producenta będą przez to trochę droższe, ale efekty zobaczymy w znacznie lepszej jakości materiału pokryciowego. Godną polecenia firmą z takim zapleczem technologicznym jest np. Blachy Pruszyński.

\

Kilka końcowych wskazówek

Poza wyżej opisanymi kryteriami, przy wyborze blachy trapezowej powinniśmy kierować się trzema poniższymi zasadami:

  1. Uważajmy na wymiary blachy trapezowej. Montaż tego materiału pokryciowego wymaga zakładek, więc zanim wybierzemy konkretny model, sprawdźmy czy cena podana jest za metr całkowity, czy efektywny. Ten drugi już w wyliczeniach uwzględnia zakładkę. Wymiary mogą różnić się pomiędzy ofertami producentów, dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę.
  2. Sprawdź sposób produkcji blachy trapezowej. Tutaj ważny jest symbol CE i oznaczenie, że materiał został wytworzony z normą PN-EN 14782.
  3. Warto przyjrzeć się powłokom ochronno-dekoracyjnym. Mogą one się przydać nie tylko jako nadanie barwy i tekstury blasze trapezowej, ale także jako dodatkowa ochrona. W zależności czy jest to poliestrowa, czy poliuretanowa powłoka, możemy liczyć na kilkudziesięcioletnią gwarancję jakości dachu nią pokrytego.

W każdym momencie tego procesu możemy skontaktować się ze specjalistą, który doradzi nam, w przypadku wątpliwości. Firma Blachy Pruszyński poza różnorodną i godną polecenia ofertą, zapewnia klientom fachowe doradztwo.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%