Zamknij

Kradł prąd. W trakcie kontroli domu znaleziono dodatkowe łącze pomijające licznik poboru energii

11:41, 18.12.2020 | KPP
Skomentuj
REKLAMA

Policjanci wydziału kryminalnego i pracownicy przedsiębiorstwa energetycznego w trakcie kontroli domu ujawnili dodatkowe łącze pomijające licznik poboru energii. Właścicielowi grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności. Ale nie tylko…

Policjanci wydziału kryminalnego z mogileńskiej komendy i pracownicy przedsiębiorstwa energetycznego z Poznania w związku z podejrzeniem kradzieży energii elektrycznej weszli wczoraj (17.12.2020) do jednego z domów położonych na terenie gminy Dąbrowa. Razem sprawdzili legalność łączy i licznika poboru energii. Kontrola wykazała, że 60-letni właściciel nielegalnie korzysta z energii elektrycznej. „Lewe” łącze było wpięte do listwy zaciskowej licznika, a pobierany tym przewodem prąd zasilał znajdujące się w budynku urządzenia.

Aktualnie trwa szacowanie szkód spowodowanych nielegalnym poborem energii.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego kradzież energii elektrycznej jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dodatkowe konsekwencje, jakie grożą odbiorcy nielegalnie pobierającemu energię elektryczną określone są w prawie energetycznym. W razie nielegalnego pobierania energii z sieci, przedsiębiorstwo energetyczne pobiera opłaty za nielegalnie pobraną energię w wysokości określonej w taryfach lub dochodzi odszkodowania finansowego.

Opłata za nielegalny pobór energii elektrycznej może wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przedsiębiorstwo energetyczne może również wstrzymać dostawy energii z tytułu nielegalnego poboru. W wielu przypadkach nielegalny pobór energii elektrycznej wiąże się z uszkodzeniem instalacji w budynku.

To może być częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem elektrycznym nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również osób mieszkających w sąsiedztwie.

[POGODA]1608287945058[/POGODA]

[ZT]259[/ZT]

 

(KPP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz