Zamknij

Strażacy z regionu z wozami bojowymi. Wśród nich jednostka z Gębic

15:51, 14.02.2020 | UM/BK
Skomentuj
REKLAMA

Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w naszym regionie otrzymują siedem nowych wozów ratowniczo-gaśniczych. Zostały zakupione dzięki wsparciu z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Oficjalne przekazanie jutro (15 lutego) na placu przed Urzędem Marszałkowskim.

- Rolą samorządu województwa jest wspierać tych, którzy w sposób bezinteresowny służą społecznościom, poświęcając swój czas, a często narażając zdrowie i życie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Średnie samochody gaśnicze ze zbiornikiem wodnym i autopompą otrzymają: 

·         OSP Chlebowo (powiat lipnowski)

·         OSP Radzyń Chełmiński (powiat grudziądzki)

·         OSP Szubin (powiat nakielski).

Ciężkie samochody gaśnicze ze zbiornikiem wodnym i autopompą otrzymają:

·         OSP Gąsawa (powiat żniński)

·         OSP Gębice (powiat mogileński)

·         OSP Przysiersk (powiat świecki)

·         OSP Wąbrzeźno.

W grudniu 2018 roku (w ramach tego samego projektu) przekazaliśmy jednostkom OSP również siedem samochodów.  Łączny koszt zakupów wszystkich pojazdów to 13 milionów złotych, wartość dofinansowania z naszego RPO wynosi 8,4 miliona złotych. Liderem projektu jest kujawsko-pomorski Oddział Wojewódzki OSP. Wozy trafiły wówczas do:

·         OSP Cekcyn (powiat tucholski)

·         OSP Gościeradz (powiat bydgoski)

·         OSP Janowice (powiat włocławski)

·         OSP Kołodziejewo (powiat inowrocławski)

·         OSP Łążyn (powiat toruński)

·         OSP Strzygi (powiat brodnicki)

·         OSP Świętosław (powiat golubsko-dobrzyński).

Wszystkie samochody mają napęd na obie osie i czterodrzwiowe kabiny przystosowane do przewozu sześciu strażaków. Wyposażone są w radiotelefony, wyciągarki elektryczne o uciągu siedmiu ton, działko wodno-piankowe na dachu, zbiornik wody o pojemności 5000 litrów i zbiornik środka pianotwórczego na 500 litrów. Zasięg rzutu wody to 60 metrów. Maksymalna wydajność pompy to 3200 litrów na minutę. Ponadto w zabudowie znajduje się dodatkowe oświetlenie. Wozy wyposażono też w agregat prądotwórczy o mocy sześciu kilowatów. 

Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego jednostki OSP otrzymały wcześniej, w 2017 roku, trzynaście nowoczesnych pojazdów o łącznej wartości 11 milionów złotych.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od lat konsekwentnie wspiera straż pożarną w zakupach sprzętu i ekwipunku oraz budowie infrastruktury szkoleniowej. Do tej pory na rzecz zarówno jednostek Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych przeznaczyliśmy ze środków RPO 44 miliony złotych

Ochotnicza Straż Pożarna w Kujawsko-Pomorskiem to 854 jednostek funkcjonujących przede wszystkim na terenach wiejskich; w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym działa 208. Liczba czynnych członków OSP to 27 tysięcy, a całe środowisko – z członkami honorowymi, członkami wspierającymi, angażującymi się w działalność ochotniczych drużyn strażackich paniami oraz drużynami harcerskimi i młodzieżowymi – to ponad 35 tysięcy osób.

(UM/BK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%