Zamknij

Łąkie. Otwarto nowy dzienny dom pobytu [FOTO]

13.48, 09.05.2022 . Aktualizacja: 13.50, 09.05.2022
Skomentuj
REKLAMA

Z udziałem przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej otwarto wczoraj (8 maja) dzienny dom pobytu w miejscowości Łąkie (powiat mogileński). Seniorzy i osoby niepełnosprawne będą spędzać tam czas, korzystając z bezpłatnych warsztatów i opieki. Powstanie i działalność placówki możliwe są dzięki środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

- Starzenie się społeczeństwa jest faktem, podobnie jak to, że co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. Dzienne domy pobytu, których utworzenie wspieramy i których wiele powstaje na obszarach wiejskich, to odpowiedź na potrzeby osób w starszym wieku i ich rodzin. Zapewniają nie tylko profesjonalne usługi opiekuńcze, ale pozwalają też aktywnie spędzać czas seniorom – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W nowoczesnym parterowym budynku o powierzchni ponad 230 metrów kwadratowych znalazły się m.in. sala dzienna, pokój odpoczynku, pracownia komputerowa, gabinet rękodzieła i sala fitness. Wartość projektu obejmującego budowę obiektu oraz jego wyposażenie to blisko 2 miliony złotych, w tym wsparcie ze środków RPO – ponad 1,8 miliona złotych.

[FOTORELACJA]75[/FOTORELACJA]

Dofinansowanie unijne umożliwiło Stowarzyszeniu Ecce Homo ze Strzelna także realizację kolejnego wartego 1,4 mln zł zadania polegającego na zorganizowaniu w nowo powstałym obiekcie dwóch dziesięciomiesięcznych turnusów, w każdym uczestniczyć będzie 30 seniorów. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 odbywać się będą zajęcia ruchowe i terapeutyczne (m.in. muzykoterapia, biblioterapia oraz elementy hortiterapii i apiterapii).

Aktywizacją zajmie się wykwalifikowana kadra psychologów, fizjoterapeutów i animatorów. Seniorzy mogą liczyć również na posiłek, zapewniony zostanie transport z i do placówki. Zgłaszać mogą się mieszkańcy gmin Strzelno, Mogilno, Jeziora Wielkie i Dąbrowa.

Za pośrednictwem samorządu województwa kujawsko-pomorskiego na powstanie nowych dziennych domów pobytu oraz modernizację i adaptację na ich potrzeby istniejących budynków z naszego RPO trafiło ponad 230 mln złotych.

[ZT]2093[/ZT]

[ZT]2089[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%