Zamknij

Kolejne ważne inwestycje w regionie

15.08, 15.11.2021 . Aktualizacja: 15.10, 15.11.2021
Skomentuj
REKLAMA

Na terenie Barcina w miejscu niebezpiecznego skrzyżowania powstanie rondo, a wzdłuż kilku ulic chodniki.

 Dziś (15 listopada), z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej, podpisane zostały porozumienia związane z zaprojektowaniem nowej infrastruktury poprawiającej bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

- Współpraca z lokalnymi samorządami przy rozbudowie dróg pozwala nam nie tylko szybciej realizować wiele oczekiwanych inwestycji, ale umożliwia również znajdowanie najlepszych rozwiązań, na których zależy między innymi pieszym i rowerzystom - mówił marszałek Piotr Całbecki.

Porozumienia pomiędzy samorządem województwa kujawsko-pomorskiego oraz miastem i gminą Barcin dotyczą dwóch zadań:

budowy ronda na styku ulic Pakoskiej i Mogileńskiej – niebezpieczne skrzyżowanie z łamanym pierwszeństwem zostanie przebudowane. Powstanie rondo, które nie tylko poprawi bezpieczeństwo, ale również płynność ruchu. Zmodernizowane zostaną również fragmenty dochodzących ulic. W pierwszej kolejności powstanie dokumentacja projektowa. Liderem zadania będzie Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. Barcin oraz samorząd województwa będą solidarnie partycypowały w kosztach prac projektowych, które są szacowane na 210 tysięcy złotych. Uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji nastąpi do końca 2023 roku.

budowy chodników wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 254 – chodniki powstaną wzdłuż ulic Powstańców Wielkopolskich (o długości 765 m) i Pakoskiej (o długości 500 m) oraz pomiędzy Barcinem i Wolicami (o długości 1090 m). Samorząd miasta i gminy sfinansuje w 60 procentach dokumentację dla zadań wzdłuż ulicy Pakoskiej i w kierunku Wolic (pozostałą część dofinansuje samorząd województwa) oraz będzie odpowiedzialny za wykup gruntów. Samorząd województwa będzie odpowiedzialny za realizację inwestycji wzdłuż ulicy Powstańców Wielkopolskich.

Trwają także uzgodnienia z samorządem Barcina dotyczące współpracy i współdziałania przy rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 254 – odcinka z Łabiszyna do mostu w Barcinie. W ramach tego zadania gmina będzie partycypować w kosztach zaprojektowania (w części) oraz wybudowania dodatkowych chodników przy drodze wojewódzkiej nr 254 wraz z wykupem gruntów dla budowanych chodników. Przebudowa jezdni, poboczy oraz wyposażenie drogi w elementy poprawiające bezpieczeństwo została zlecona w trybie „zaprojektuj i wybuduj” w kwietniu. Obecnie trwają zaawansowane prace projektowe. 

Droga nr 254 łącząca Brzozę w powiecie bydgoskim z miejscowością Wylatowo (powiat mogileński) ma długość 54 kilometrów. Przebiega przez pięć gmin: Nowa Wieś Wielka, Łabiszyn, Barcin, Dąbrowa i Mogilno oraz trzy powiaty: bydgoski, żniński i mogileński. Jest jedną z blisko 90 tras, które podlegają samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego. Sieć dróg wojewódzkich ma długość ponad 1 700 kilometrów, z czego w powiecie żnińskim znajduje się blisko 90 kilometrów.

Wydatki na inwestycje drogowe

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na przygotowanie i realizację zadań drogowych do roku 2023 przygotował środki w wysokości 800 mln złotych. Do tej kwoty dołączyliśmy kolejne 230 mln złotych przeznaczone na modernizację infrastruktury drogowej w następnych trzech latach, co łącznie daje ponad miliard złotych na poprawę jakości wojewódzkich tras.

[ZT]1404[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%