Zamknij
REKLAMA

Nasi seniorzy są bardziej aktywni

10:11, 22.12.2020 | Reklama
Skomentuj

Projekt edukacyjny „Aktywny senior” realizowany przez Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju Amicus od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020 służy rozwojowi kompetencji oraz kształtowaniu postaw aktywnego uczestnictwa mieszkańców 60+ miasta i gminy Kruszwica w życiu lokalnej społeczności.

 Sprzyja również promocji  wizerunku osób starszych - pogodnych, życzliwych, aktywnych, realizujących swoje cele i wyzwania. Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Uczestnicy projektu w ramach Pracowni Partycypacji Społecznej Seniorów brali udział w cyklicznych spotkaniach służących włączeniu w proces rewitalizacji Kruszwicy. Wspólnie zastanawiali się, co można zmienić w mieście, aby mieszkańcom żyło się lepiej. W tym celu organizowane były spacery badawcze, a także rozmowy i dyskusje na temat przyjazności przestrzeni publicznych dla seniorów oraz atrakcyjności dla turystów.

W ramach Pracowni Rozwoju Osobistego Seniora odbył się cykl szkoleń skierowany do seniorów z różnych środowisk, służący merytorycznemu przygotowaniu mieszkańców 60+ miasta i gminy Kruszwica do prowadzenia dyskusji i debat publicznych, kampanii społecznych, wolontariatu, budowania skutecznego przekazu promocyjnego.

W ramach projektu odbyły się wydarzenia wymyślone i zorganizowane przez uczestników projektu, wyzwalające energię i kreatywność, oraz uczące odpowiedzialności za środowisko i współpracy, m.in. akcja Czyste Gopło oraz „Masz wpływ!”.

- Przez  nasze wspólne, aktywizujące lokalną społeczność działania, chcemy pokazać, że każdy kto chce, może mieć wpływ na otaczającą przyrodę - podkreśla Dorota Pronobis, prezes Stowarzyszenia Amicus. - Człowiek,  przez  lata  eksploatując  otaczającą  przyrodę - gospodarczo,  przemysłowo, społecznie, doprowadził na niektórych terenach do naruszenia  równowagi biologicznej, zarówno w wymiarze światowym, krajowym, jak i lokalnym. Stąd  pomysł  naszej  inicjatywy – zgodnie  z  zasadą „Myśl globalnie,  działaj  lokalnie”.

Razem  z  uczestnikami  projektu  Aktywny  Senior,  przy  wsparciu Gminy  Kruszwica, Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia i Nadleśnictwa Miradz podjęto dyskusję, dlaczego tak ważna jest ochrona przyrody, troska o bioróżnorodność i jak każdy z nas może wpływać na otaczające środowisko.

Specjalnie dla seniorów prowadzony jest na bieżąco serwis internetowy Między nami seniorami, służący integracji środowiska seniorskiego, budowaniu zaangażowania, promowaniu działań i poprawie widoczności działalności seniorów w Internecie.

Seniorzy stworzyli film, w którym opowiedzieli o sobie, o swojej aktywności w Amicusie, o zaangażowaniu w różne inicjatywy, w tym służące ochronie środowiska naturalnego, o tym, że uważają, że ich działania mają sens, bo stanowią przykład dla innych, że można działać i kształtować rzeczywistość.

Seniorzy mogli skorzystać  z Telefonu do Przyjaciela - tzw. telefonu życzliwości, oferującego wsparcie pomocowo-informacyjne w samodzielnym rozwiązywaniu problemów życia codziennego osób starszych, jak np. sprawy urzędowe, pozyskiwanie wiedzy o uprawnieniach i obowiązkach.

Uczestnicy projektu mieli okazję spotkać się w Solankach z seniorami z Inowrocławia i Barcina, uczestniczyć w widowisku historycznym Orzeł i Krzyż Wielkie Zwycięstwa w Murowanej Goślinie oraz odwiedzić Muzeum Etnograficzne w Toruniu.

Podczas konferencji podsumowującej realizację projektu uczestnicy opowiadali o swoich zainteresowaniach i pasjach oraz o możliwości wpływu na lokalne środowisko.

- Naszymi osiągnięciami i doświadczeniami w zakresie partycypacji społecznej z udziałem seniorów dzielimy się z naszą rumuńską organizacją partnerską Fundatia Zamolxes z miejscowości Câmpina (zbliżonej pod względem wielkości do Kruszwicy), która realizuje projekt „Happy City”, który dotyczy także angażowania mieszkańców do współtworzenia przestrzeni publicznej – informuje Dorota Pronobis, prezes Amicusa.

Podczas realizacji projektu zastosowano zalecenia stosowane w sytuacji zagrożenia epidemicznego Covid-19.

Zachęcamy do odwiedzin:

Aktywator Społeczny: https://www.facebook.com/groups/aktywator.spoleczny

Między Nami Seniorami: https://www.facebook.com/Mi%C4%99dzy-nami-seniorami-327366434758475

Nadgoplański Uniwersytet Ludowy: https://www.facebook.com/groups/654594468531924

[POGODA]1608627066054[/POGODA]

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%