Zamknij

Z Mogilna do Kruszwicy ścieżka rowerowa nie zostanie zrealizowana? PKP przesłała odpowiedź parlamentarzystom

19:21, 09.09.2021 | MT
Skomentuj
REKLAMA

Resort proponuje samorządom zaangażowanie w odbudowę drogi kolejowej, PKP - przekazanie gruntów jedynie w formie użyczenia. Tak wynika z odpowiedzi na interwencję dwójki parlamentarzystów, Poseł Magdaleny Łośko i Senatora Krzysztofa Brejzy.

W sprawie odmowy PKP parlamentarzyści  zwrócili się do Ministra Infrastruktury. Wskazywali, że wspólna inicjatywa samorządów polegająca na nieodpłatnym przejęciu nieczynnej linii kolejowej nr 231 stworzyłaby szansę na powstanie w tym miejscu ścieżek pieszo-rowerowych łączących dwa powiaty – inowrocławski i mogileński.

[ALERT]1631188285679[/ALERT]

- Przyczyniłoby się to do udostępnienia cennych obszarów przyrodniczych i kulturowych oraz promocji regionu - trasa linii kolejowej nr 231 biegnie w pobliżu Jeziora Gopło i rezerwatu przyrody Nadgoplański Park Tysiąclecia, ścieżki stałyby się ważnym elementem Szlaku Piastowskiego. - informuje biuro poselskie Magdaleny Łośko.

Obecnie wspomniana linia kolejowa jest niezelektryfikowana, jednotorowa oraz nieprzejezdna, a jej dewastacja postępuje. W odpowiedzi na interwencję, mimo tego - resort infrastruktury zaproponował zaangażowanie się samorządów w odbudowę tejże linii kolejowej. Z kolei spółka PKP Polskie Koleje Państwowe S.A. – przedłożyła propozycję przekazania drogi kolejowej na rzecz samorządów (powiatu Inowrocławskiego i Mogileńskiego oraz gmin Kruszwica, Strzelno, Mogilno i Jeziora Wielkie ) jedynie w formie użyczenia, wskazując na potrzebę zachowania rezerwy gruntowej. Taka forma przekazania nieruchomości (tytuł prawny użyczenia) może utrudniać pozyskanie środków zewnętrznych (w tym pochodzących z Unii Europejskiej) na realizację inwestycji.

Jak podaje biuro, Ministerstwo Infrastruktury wskazuje również na możliwości niekolizyjnego rozwiązania tj. poprowadzenia ścieżki rowerowej wzdłuż korytarza linii kolejowej. Jednak zdaniem parlamentarzystów zaproponowany wariant może spowodować znaczący wzrost kosztów inwestycji – niemożliwe będzie m.in. wykorzystanie przy budowie już istniejącego nasypu.

[POGODA]1631188296455[/POGODA]

 

(MT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%